Maar niet voordat hij eerst zijn oor te luisteren heeft gelegd bij stakeholders binnen het CBF en de sector. “Ik ga met het team toezicht het gesprek aan. Hoe kunnen we onze capaciteit nog effectiever inzetten?”
In dit gesprek licht De Hollander zijn aanpak toe.
Je laatste werkgever was de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Hoe komt iemand met een achtergrond in de financiële wereld bij het CBF terecht? Heb je affiniteit met goede en maatschappelijke doelen?
"Ik kom uit een gezin waar de gedachte was: je bent niet alleen op de wereld. Je bent er ook voor je medemens en de maatschappij. Mijn ouders zijn altijd actief geweest in de kerk, in de politiek en bij goede doelen. Zelf ben ik ook vrijwilliger geweest in de kerk, bij de basisschool, bij de middelbare school, in de ouderraad en de medezeggenschapsraad. Iets doen voor een ander zit diep in mijn DNA. Dus vanaf het moment dat ik zelf geld ben gaan verdienen steun ik een aantal goede doelen. Ik vind kansarme kinderen in het buitenland, behouden van natuur en mensenrechten hele belangrijke thema’s.
Na mijn sabbatical ben ik mij gaan oriënteren op een nieuwe rol. De maatschappelijke impact was daarbij voor mij een belangrijk element. Ook wilde ik graag mijn toezichtsexpertise en managementvaardigheden kwijt kunnen. Toen ik de vacature voor Manager Toezicht zag kwamen deze elementen sterk naar voren."
Je bent op 2 december begonnen als Manager Toezicht. Hoe waren de eerste weken?
"Het was een warm welkom. Ik heb inmiddels met alle teamleden uitgebreide kennismakingsgesprekken gehad. Daarbij stelde ik ook meteen vragen als: welke ideeën heb je over het teamoverleg? Waar heb je behoefte aan als het gaat om coachen, ondersteunen en begeleiden? En wat zijn je ideeën over toezicht? Tegelijkertijd ben ik bezig gegaan met mijn ‘startpakket’. Dat zijn een aantal documenten rondom procedures en processen en ook bijvoorbeeld het toetsplan voor 2026."
Ga je naast de interne stakeholders binnenkort ook de stakeholders in dat voor jou relatief nieuwe veld spreken?
"Recent had ik mijn eerste externe bijeenkomst. Ik mocht een collega vervangen bij Civil Power, een bijeenkomst georganiseerd door de Wereld van Filantropie. Dat was meteen een goed moment om met enkele mensen kennis te maken en wat handjes te schudden.
Daarnaast ga ik een aantal gesprekken inplannen, bijvoorbeeld met de directeur van Goede Doelen Nederland, leden van de Commissie Normstelling en wellicht met vertegenwoordigers van donateurs. Ik zal ook meegaan met auditors die op gesprek gaan bij aangesloten organisaties en met de relatiebeheerders die met partijen gaan spreken die geïnteresseerd zijn om een aanvraag te doen. Ik kan me voorstellen dat er ook nog contacten zullen zijn met bijvoorbeeld het Ministerie van Justitie en Veiligheid. Zo zijn er verschillende invalshoeken."
In hoeverre is toezicht houden op goede doelen anders dan toezicht houden op financiële instellingen?
"Toezicht houden gaat in essentie over hoe je met de capaciteit die je hebt er zo effectief en efficiënt mogelijk voor kunt zorgen dat wetten en regels – in dit geval de door sector zelf geformuleerde regels – nageleefd worden. Daar kun je verschillende instrumenten voor inzetten. Bij het CBF begint het zelfreguleringsregime met de door de Commissie Normstelling bepaalde normen. De initiële toets voor goede doelen is daarbij eigenlijk vergelijkbaar met een vergunningsaanvraag bij de AFM. Wel is het type organisaties natuurlijk heel anders dan banken, verzekeraars en beursgenoteerde bedrijven."
Is de AFM niet meer de strenge politieagent die boetes uitdeelt?
"Dat is het beeld dat de buitenwereld heeft. Want de AFM heeft vanuit de wetgeving de macht om te handhaven met boetes, het eventueel intrekken van vergunningen, en het inzetten van dwangsommen. Het CBF kan echter ook verscherpt toezicht instellen of een Erkenning intrekken. Dat is een hele zware stap. Vanuit de gedragswetenschappen weten we echter dat de wortel beter werkt dan de stok. Door het gesprek aan te gaan probeert de AFM instellingen een bepaalde kant op te laten bewegen. Dat is vergelijkbaar met hoe het bij het CBF gaat. Het CBF is een ontwikkelgerichte toezichthouder die naast toezien op naleving van de normen ook de sector helpt te verbeteren en te professionaliseren.
Dit is niet de gemakkelijkste periode om als Manager Toezicht aan de slag te gaan in de sector. Her en der vallen klappen: subsidies in ontwikkelingssamenwerking staan onder druk, organisaties die zich met vluchtelingen of mensenrechten bezighouden worden negatief bejegend of gekort.
In essentie blijft het toezicht zoals het is, ook wanneer de sector in zwaar weer verkeert. Maar we zijn natuurlijk wel alert op mogelijke risico’s. Sommige organisaties krijgen met enorme gaten in hun fondsenwerving te maken. Wat betekent dit voor lopende projecten en het type activiteiten? Worden de gewenste doelbestedingen nog gerealiseerd? Gaat men agressiever werven? Is er sprake van reorganisaties en andere aanpassingen? Dit zijn allemaal zaken die raken aan interne beheersing, beleid en strategie en die mogelijk ook voor donateurs relevant zijn. Dan moeten wij gaan bepalen: welke impact heeft dit punt op de naleving van de normen en hoe belangrijk vinden we dit vanuit de context van het vertrouwen in de sector? We kunnen dan besluiten het gesprek aan te gaan of nadere informatie op te vragen."
Waar ligt je grootste uitdaging als Manager Toezicht in de komende jaren?
"Ik vind dat je moet oppassen om meteen te gaan roepen: alles kan anders. Ik ben er net een paar weken. Ik ga met team toezicht het gesprek aan. Ik wil graag met het team werken aan effectief toezicht en kijken waar verbetering mogelijk is. Hoe kunnen we onze capaciteit nog effectiever inzetten? Het stond al op de planning om meer ruimte te creëren voor thematische toetsingen gericht op specifieke onderwerpen.
Ik wil ook graag met het team gaan onderzoeken hoe we bestaande processtappen kunnen verbeteren en hoe we onze communicatie een impuls kunnen geven. Daarnaast vind ik het belangrijk om naar de individuele teamleden te kijken. Wat is hun kracht? Hoe zit het met individuele groeiwensen en hoe kunnen we daar ruimte voor bieden? En binnen de context van het management team wil ik graag helpen om de doorontwikkeling van de CBF-organisatie in de toekomst verder vorm te geven."
Interview door Hans Hulst (LinkedIn)